Уважаеми посетители на уеб сайта на Военноморските сили,
Дъщеричката на военнослужещи от Военноморските сили, София Росенова Стоянова, е родена преждевременно и е с диагноза “Детска церебрална парализа (ДЦП) – спастична квадрипареза”. След дълго и безплодно лутане между различни лечебни заведения в страната, родителите са принудени да търсят медицинска помощ в чужбина, в резултат на което през месец октомври 2023 г., на детето е извършен преглед в Ортопедичната болница „Шпайзинг“, гр. Виена, Република Австрия. Прегледът установява прогресираща луксация на двете тазобедрени стави на детето, поради което от болницата е препоръчано да бъде извършена операция „Реконструкция на тазобедрени стави, двустранно“ най-късно през м. октомври 2024 г. Получената оферта за операция от гореспоменатата болница е на стойност 26 630 €. Националната здравно-осигурителна каса отказва да отпусне финансиране, поради което родителите са принудени да търсят начини да осигурят сами тази непосилна за семейството сума.
С цел осигуряване на финансиране за операцията, родителите на малката Софи са организирали дарителска кампания по набиране на необходимите средства, и се обръщат към всички, които имат възможност, с молба да помогнат.
Възможните начини за дарения са както следва:
1. Дарителска сметка:
ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА
IBAN: BG44UBBS80021056869950
BIC: UBBSBGSF
Титуляр: Росен Стоянов Стоянов – баща, моб. тел. +359886448557
Основание: Дарение за лечение
2. Дарение чрез платформата DMS, онлайн на адрес:
Помогни на Софи
или чрез изпращане на SMS на номер 17 777 с текст “DMS SOFI”
3. Дарение чрез Фондация „Павел Андреев“
под наслов „Да помогнем на малката Софи“
 

От 7 до 20 юли 2025 година, Военноморските сили на Република България ще проведат националното военноморско учение „БРИЗ 2025” отворено за чуждестранно участие. Учението се провежда в териториалното море, прилежащата зона и изключителната икономическа зона на Република България и в райони, които са обявени своевременно.

В учението ще вземат участие военни кораби, летателни средства, безпилотни подводни апарати, водолазни групи и щабни офицери от Военноморските сили на България, Албания, Белгия, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, Латвия, Нидерландия, Полша, Румъния, САЩ, Турция, Франция, Военноморското командване на НАТО, щаба на отбраната (ЩО), Съвместното командване на силите (СКС), Сухопътни войски (СВ), Военновъздушните сили (ВВС), ВА ,,Г.С. Раковски“, ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, и представители на държавни ведомства, агенции и неправителствени организации.

Основната цел на учението  е да се повиши оперативната съвместимост и взаимодействието между участващите в учението страни, чрез отработване на съвместни задачи и водене на широк спектър от бойни действия на море в операция в отговор на криза и ликвидиране на последствията от крупни аварии и инциденти.

Двадесет и деветия “БРИЗ” през 2025 г. продължава традицията  от предишните си издания, да се отработи междуведомственото сътрудничество и взаимодействието с неправителствени организации и частни компании в многонационална среда. В учението ще участват структури от 4 министерства, 28 държавни организации, правителствени и неправителствени организации, доброволчески сдружения и частни компании.

За поредна година в учението ще се включи и Европейската агенция за морска безопасност (EMSA), която следи за прилагане на законодателството, свързано с намаляването на риска от морски произшествия, замърсяването на морето от кораби и загубата на човешки живот в морето.

Планирането на учението се извърши под ръководството на командира на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, който е и общ ръководител на „БРИЗ 2025”. Офицер, провеждащ учението и директор на учението е флотилен адмирал Ваньо Мусински – заместник-командир на Военноморските сили. Командир на многонационалното корабно оперативно съединение е флотилен адмирал Радко Пенев – командир на Флотилия бойни и спомагателни кораби.

 

Jun 27

На 27 юни 2025 г. сутринта, в министерството на отбраната е получено искане от областния управител на Бургас, във връзка с открита силно корозирала граната в двор на къща в село Черни връх, област Бургас при изкопни работи.

След положителна резолюция на началника на отбраната, по заповед на командирът на Военноморските сили групата за разузнаване, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси от в.ф. 32890 – Бургас е активирана  и се отправя към района.

 След пристигане на място групата със старши капитан III ранг Живко Карчев, извършва оглед и класифицира боеприпаса, като силно корозирала ръчна граната, без запалка.

Боеприпасът е транспортиран и унищожен на стрелбищния комплекс във Военноморска база Бургас, при стриктно спазване на мерките за безопасност, съгласно нормативните документи.

 

На 26 юни 2025 г. приключи втората активация на Противоминната група в Черно море (MCM BLACK SEA) за годината, която отново беше под командването на Военноморските сили на Република България.

Групата бе създадена на 01.07.2024 г. в изпълнение на Меморандума за разбирателство между правителствата на Република България, Република Румъния и Република Турция.

Командир на тактическото формирование по време на настоящата активация беше капитан I ранг Павлин Петков, а на тактическата група, в която участваха спомагателен кораб „Капитан I ранг Димитър Добрев“ и минен ловец „Струма“ от състава на ВМС на Република България, минен ловец „Гигулеску“ от състава на ВМС на Република Румъния и минен ловец „Акчакоча“ от състава на ВМС на Република Турция – капитан I ранг Лъчезар Иванов от българските Военноморски сили.

Групата започна своята активация на 11 юни 2025 година в Бургас и завърши на 26 юни в Истанбул, Турция.

По време на активацията групата се включи в учението „EP MCM DIVE-25”.  Продължи интегрирането на силите и обмена на опит за подобряване на оперативната съвместимост, което допринася за повишаването на морската ситуационна осведоменост на НАТО в Черно море.

За дните на море корабите от групата изминаха 716 морски мили, като по време на тези плавания екипажите водеха противоминно наблюдение общо в рамките на 205 часа и бяха обследвани за наличие на плаващи мини около 13 000 квадратни километра.

По време на церемонията по посрещането на корабите, участващи в Противоминната група, която се състоя във Военноморска база Варна, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов изрази високата си оценка за действията на групата под българско командване. Той изказа искрената си благодарност на командването на групата, командирите на кораби и екипажите, които положиха максимални усилия за успешния завършек на тази активация.

Работейки за подобряване нивото на готовност за противодействие на минната заплаха в Черно море, противоминната група даде своя значим принос за повишаване на способностите и оперативната съвместимост на съюзническите Военноморски сили. Демонстрирайки отлично сътрудничество и координация, екипажите на корабите допринесоха за повишаване на сигурноста и безопастноста на корабоплаването в Черно море.

„С вашите действия на море, с цялостната дейност на противоминната група, вие доказахте, че българските военни моряци достойно стоят в общия строй на НАТО, и че с нашите съюзници в региона, както и с помощта на държавите, подкрепили активацията, ние сме в състояние да се справим със заплахата от плаващи мини в Черно море. Бъдещите задачи пред нас няма да са по-леки, но съвместната ни работа в тези действия подобряват нашата комуникация, дават ни възможност да се учим от опита на съюзниците и да споделяме своя опит.“ – каза в заключение контраадмирал Михайлов.

 

Продължават действията на Противоминната военноморска група в Черно море под командването на българските Военноморски сили .

На 14 юни групата се включи в учението „EP MCM DIVE-25”, което се провежда в пристанище Констанца и морските пространства на Република Румъния. По време на учението корабите провеждат действия по борба с минната опасност в назначен район, както и съвместни тренировки с останалите участници, прилагайки различни способи и методи по неутрализирането на морски мини.

,,EP MCM DIVE-25” предоставя отлична възможност за отработване на стандартните оперативни процедури на групата за борба, за повишаване на оперативната съвместимост с нашите съюзници и партньори, както и за обмяна на опит с представителите на ВМС от държавите участващи в учението.

След края учението, корабите от Противоминната военноморска група в Черно море ще посетят град Истанбул Република Турция. По време на прехода по море те ще изпълняват задачи по разузнаване и наблюдение за морски мини, както и действия за гарантиране безопасността на морския трафик в западната част на Черно море.

 

След като в базови условия, под формата на съвместни тренировки и учения по различни направления, с оглед организационно сглобяване на участващите сили, екипажите извършиха подготовка за излизане на море.

След попълване на ресурсите корабите от състава на групата излязоха  на море, изпълнявайки задачи по провеждане на операции по разузнаване и наблюдение, с оглед заплаха от морски мини, както и изпълнение на противоминни действия в определени зони и свързани с тях действия по търсене и спасяване при необходимост.

Екипажите провеждат тренировки по отразяване на атаки от различни видове противници, интегриране на силите и участие в съвместни учения, с цел обмяна на опит и подобряване на оперативната съвместимост.

 

През месец яуари 2024 г. между България, Румъния и Турция беше подписан меморандум и създадена  Противоминна група в Черно море (MCM BLACK SEA), със задача гарантиране безопасността на морския трафик и борба срещу заплахата от морски мини.

На 11 юни 2025 г. в пристанище Бургас, с официална церемония започна петата активация на MCM BLACK SEA, в която участие ще вземат спомагателен кораб „Капитан I ранг Димитър Добрев“ и минен ловец „Струма“ от състава на ВМС на Република България, минен ловец „Чигулеску“ от състава на ВМС на Република Румъния и минен ловец „Акчакоча“ от състава на ВМС на Република Турция.

На церемонията присъстваха командира на флотилия бойни и спомагателни кораби флотилен адмирал Радко Пенев, командира на MCM BLACK SEA капитан I ранг Павлин Петков и командира на тактическата противоминна група в Черно море капитан I ранг Лъчезар Иванов.

В приветствието си към екипажите, флотилен адмирал Пенев отбеляза, че корабите и екипажите от противоминната група са подготвени да неутрализират всяка евентуална минна опасност.

„Нашите обединени усилия са нужни още повече сега, не само в отговор на опасностите, предизвикани от близката настояща война, но и като демонстрация на безпрекословна ангажираност на държавите ни в осигуряване на свободни морски пространства, сега и за в бъдеще.“ – подчерта командирът на флотилия бойни и спомагателни кораби.

Флотилен адмирал Пенев отеляза, че спазвайки ротационния принцип, следващото командване ще поемат румънските ВМС през месец юли тази година.

В заключение той изрази увереността си, че съвместните им действия ще бъдат все по-осезаеми и все по-ценени и ще допринесат за повишаване на сигурността и безопасността на корабоплаването в Черно море.

 

На 9 юни 2025 година се навършват осем години от гибелта на майор Георги Анастасов, командир на вертолет AS 565MB-Пантер от състава на Авиобаза „Чайка“, загинал при изпълнение на служебните си задължения по време на тактическото учение на Флотилия бойни и спомагателни кораби  „ЧЕРНО МОРЕ 2017”.

Командването и екипажът на фрегата „Дръзки“ отдадоха почит на загиналия пилот, поднасяйки цветя на паметната плоча на борда на фрегатата.

На паметника, в района на устието на р. Камчия, с военен ритуал венци и цветя поднесоха командирът на военно формирование 36940 капитан ӀӀӀ ранг Атанас Георгиев, колеги и приятели на загиналия пилот.

 

Днес, 6 юни 2025 година, във Военноморска база Бургас тържествено беше отбелязана 62-та годишнина от създаването на 4-ти Дивизион патрулни кораби.

Със заповед на тогавашният командващ на флота вицеадмирал Иван Добрев № ОК-01325 от 14 май 1963 г. е създаден 4-ти Отделен дивизион малки противолодъчни кораби (МПК) с командир капитан ІІІ ранг Петър Желев, а датата 2 юни, на която влиза в сила заповедта, е обявена за празник на дивизиона.

В своето развитие този дивизион преминава през редица структурни промени и модернизации на материалната база. През 1981 г. вече е в състав от три противолодъчни кораба проект 204 и три малки противолодъчни кораби проект 201М. През 1993 г. дивизионът е преименуван от „противолодъчен” в „патрулен”, а корабите – от „противолодъчни кораби“ в „корвети“.

Нов момент в развитието на дивизиона патрулни кораби е неговото първо участие в международно учение на 15 април 1993 г. Това съвместно плаване има своето значимо място в историята на военния ни флот, тъй като се явява предшественик на подписването на програмата „Партньорство за мир”.

През 1994 г. дивизионът е в състав от четири противолодъчни кораби – „Летящи”, „Бдителни”, „Безстрашни” и „Храбри”. Поставено е началото на успешните участия на дивизиона в международните учения от серията „Бриз”, което продължава и през следващите години.

От 2005 г. е в сила новата организация на формированието. В периода от 2005 до 2009 г. от Кралство Белгия са получени фрегатите тип Е-71 и са им присвоени имената „Дръзки”, „Верни” и „Горди”.

На празника по повод тържественото отбелязване на 62-та годишнина на дивизиона присъстваха заместник-командира на Съвместното командване на силите флотилен адмирал Галин Манев, заместник-командира на флотилия бойни и спомагателни кораби капитан І ранг Павлин Петков, командири на военните формирования, дислоцирани във Военноморска база Бургас.

Командирът на дивизиона капитан І ранг Ивайло Иванов благодари на  личния състав за полаганите от тях ежедневни усилия при изпълнение на поставените задачи, въпреки трудностите и предизвикателствата на войнското ежедневие.

 

Завърши тактическото учение на Флотилия бойни и спомагателни кораби  „ЧЕРНО МОРЕ 2025”, което бе наситено с много динамика и действия на море.   Тактическите формирования от състава на флотилията проведоха учения и тренировки в различни условия на бързо изменяща се среда както самостоятелно, така и съвместно с други формирования от състава на Военноморските сили и Военновъздушните сили.

Усилията на командването на флотилията бяха насочени към усъвършенстване на планирането, управлението и контрола на подчинените сили при изпълнение на поставените задачи, в условията на динамични промени.

При отработване на отделните епизоди, тактическите формирования имаха възможност да проверят и надградят своите теоретични и практични способности в базови условия и на море.

Един от основните акценти на тактическото учение бе поставен върху действията по борбата с минната опасност, унищожаване на морски мини и осигуряването на безопасността на корабоплаването в българските морски пространства.

 

На 2 юни 2025 г. в град Варна се проведе военен ритуал по повод тържественото отбелязване на Деня на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България и 149-та годишнина от смъртта на поета-революционер.

В ритуала пред паметника на Христо Ботев в Морската градина на Варна участваха Представителният духов оркестър на Военноморските сили, почетен караул от Военноморска база Варна и венценосци от военно формирование 38010.

Командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов прие строя на военните моряци.

Заупокойна молитва в памет на загиналите за България отслужиха свещеници от Варненска и Великопреславска Света митрополия.

Венци и цветя на признателност бяха положени от министъра на труда и социалната политика, областният управител, кметът на Община Варна, Военноморските сили, Общинският съвет, държавни институции, политически партии, неправителствени организации, учебни заведения, много граждани и гости на града.