Уважаеми посетители на уеб сайта на Военноморските сили,
Дъщеричката на военнослужещи от Военноморските сили, София Росенова Стоянова, е родена преждевременно и е с диагноза “Детска церебрална парализа (ДЦП) – спастична квадрипареза”. След дълго и безплодно лутане между различни лечебни заведения в страната, родителите са принудени да търсят медицинска помощ в чужбина, в резултат на което през месец октомври 2023 г., на детето е извършен преглед в Ортопедичната болница „Шпайзинг“, гр. Виена, Република Австрия. Прегледът установява прогресираща луксация на двете тазобедрени стави на детето, поради което от болницата е препоръчано да бъде извършена операция „Реконструкция на тазобедрени стави, двустранно“ най-късно през м. октомври 2024 г. Получената оферта за операция от гореспоменатата болница е на стойност 26 630 €. Националната здравно-осигурителна каса отказва да отпусне финансиране, поради което родителите са принудени да търсят начини да осигурят сами тази непосилна за семейството сума.
С цел осигуряване на финансиране за операцията, родителите на малката Софи са организирали дарителска кампания по набиране на необходимите средства, и се обръщат към всички, които имат възможност, с молба да помогнат.
Възможните начини за дарения са както следва:
1. Дарителска сметка:
ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА
IBAN: BG44UBBS80021056869950
BIC: UBBSBGSF
Титуляр: Росен Стоянов Стоянов – баща, моб. тел. +359886448557
Основание: Дарение за лечение
2. Дарение чрез платформата DMS, онлайн на адрес:
Помогни на Софи
или чрез изпращане на SMS на номер 17 777 с текст “DMS SOFI”
3. Дарение чрез Фондация „Павел Андреев“
под наслов „Да помогнем на малката Софи“
 

ПРОВЕДЕ СЕ ОСНОВНАТА ПЛАНИРАЩА КОНФЕРЕНЦИЯ ЗА УЧЕНИЕТО „БРИЗ 2024”

Apr 25

На 23 и 24 април 2024 година във Военния клуб в Бургас, се проведе основната планираща конференция за националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2024”.

Началникът на Щаба на Военноморските сили капитан I ранг Ваньо Мусински, откри конференцията с кратка ретроспекция на ученията досега и пожела ползотворна работа на участниците.

В конференцията се включиха представители на Министерство на отбраната, Щаба на Военноморските сили, Флотилия бойни и спомагателни кораби, видовете въоръжени сили и представители на военноморските сили на държави от НАТО, заявили участие в учението – Великобритания, Белгия, Италия, Полша, Румъния, Съединените американски щати и Турция. Представителите на Грузия, Гърция, Латвия и MARCOM участваха чрез видеоконферентна връзка.

Участниците се групираха в четири синдиката – морски операции, междуведомствено сътрудничество, специални операции и водолазни дейности, в рамките на които се обсъдиха възможностите за отработване на конкретни епизоди от учението, свързани както с действията на силите на море, така и съвместните действия на ВМС на Република България с правителствени и неправителствени организации.