ВОЕННОМОРСКИТЕ СИЛИ ПРОВЕЖДАТ ОПЕРАЦИЯ ЗА НАМАЛЯВАНЕ РИСКА ОТ ПЛАВАЩИ МИНИ

Apr 06

Още с началото на войната между Русия и Украйна и получаване на информация за поставени минни заграждения от Военноморските сили на Украйна и особено след новината за потъването на естонския товарен кораб „Хелт“ край пристанището на град Одеса на 3 март 2022 г., във Военноморските сили на Република България беше проведен обстоен анализ на обстановката и възможният риск за корабоплаването в северозападната, западната и югозападната част на Черно море от дрейфуващи, контактни мини.

С началото на конфликта Военноморските сили усилиха наблюдението в националните морски пространства и проведоха срещи с корабопритежателите,  и с националните правителствени и неправителствени институции и организации свързани с морето. Води се наблюдение и за неблагоприятни хидрометеорологически условия в северната част на Черно море, които биха довели до възможно откъсване на мина и се изготвят разчети за вероятното ѝ движение. Установени са връзки с ВМС на Румъния и Турция, и с Центъра за контрол на корабоплаването на НАТО, за изграждане на по пълна картина на обстановката и взаимно оповестяване. Военноморският координационен елемент във Варна поддържа електронна страница с информация за обстановката и препоръки към корабоводителите.

Въпреки, че оценките към момента са за нисък риск, възможността за появяване на плаваща мина в националните ни морски пространства не може да се изключи. Потвърждение затова са получените съобщения от ВМС на Република Турция и Република Румъния за открити и унищожени три малки котвени мини на 26 и 28 март 2022 г. Затова ВМС поддържат незабавна готовност за оповестяване при открита мина и за нейното унищожаване.

Военноморските сили на Република България провеждат операция за наблюдение на системата за разделно движение по нашето крайбрежие, бреговата ивица и тези части от националните морски пространства, в които е възможно появяването на плаваща мина. В операцията участват кораби, вертолети и брегови средства за наблюдение на надводната обстановка от състава на ВМС. По време на операцията непрекъснато се провежда визуално и техническо наблюдение за плаващи миноподобни предмети, като особено внимание се обръща на системата за разделно движение на корабите в териториалното море на Република България, на подходите към пристанищата и на зоните с интензивен корабен трафик, преминаващ транзитно край нашите брегове.